Blog

STRES – jak działa na Twój organizm i czy da się go pozbyć?

Jak działa stres na Twój organizm i czy możesz sobie z nim skutecznie poradzić?

Jak poradzić sobie ze stresem?

Po pierwsze  powinieneś uświadomić sobie w jaki sposób stres działa na Twój organizm

Po drugie  należy zaakceptować  i zrozumieć sytuację,  która nas stresuje

Po trzecie koniecznie zmienić programy zapisywane w Twojej podświadomości od dzieciństwa

Po czwarte zacząć stosować systematycznie głęboką relaksację lub medytację

Po piąte osiągnąć równowagę i spokój na wszystkich płaszczyznach, zarówno fizycznych, jak i mentalnych - uczę tego na warsztacie KOŁO MOCY

 

Czy da się pozbyć stresu i żyć szczęśliwie i spokojnie?

 

Pozbyć na tyle, żeby całkowicie go nie było w naszym życiu to chyba raczej niemożliwe. Możesz natomiast poradzić sobie z nim na tyle, że nie będzie przeszkadzał w Twoim szczęśliwym życiu, a nawet  możesz go wykorzystać do motywacji i lepszego, bardziej efektywnego działania. 

Na co dzień mamy mnóstwo zajęć, a oprócz tego jeszcze z każdej strony otrzymujemy bodźce, które wymuszają na nas coraz to nowe działania. Wciąż jesteśmy bombardowani tym co modne, co jest trendy, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy. Jakby tego było mało kilka razy dziennie scrollujemy facebooka czy zaglądamy na inne media społecznościowe, które wprost pożerają nasz czas i programują naszą podświadomość na to co "powinniśmy", a czego "nie powinniśmy" bo inni tak robią lub inni tak powiedzieli. Oczekuje się od nas byśmy byli idealni,  wymaga się doskonałości na każdej płaszczyźnie. Otoczenie wywiera na nas presję abyśmy osiągali coraz lepsze rezultaty.  Wciąż czujemy oddech konkurencji, porównujemy się i  dodajemy sobie kolejnych obowiązków. Mamy być ekspertami niemal w każdej dziedzinie:  idealny rodzic, o nienagannej, wysportowanej sylwetce,  z urodą jakby czas się zatrzymał,  realizujący się zawodowo i  perfekcyjnie prowadzący dom... Wciąż się porównujemy i niejednokrotnie nie patrzymy na to co my chcemy i z czym nam jest dobrze tylko zwracamy uwagę na to co  inni na to powiedzą. Moi klienci podają,  że najczęściej stresuje ich nadmiar obowiązków  i nie radzenie sobie z nimi, notoryczny brak czasu i chaos. Taki nadmiar obowiązków i brak zarządzania czasem powoduje, że wpadamy w kołowrót stresu. W pewnym sensie przyzwyczajamy się do życia w ciągłym biegu i niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki jest mechanizm działania stresu i w jaki sposób wpływa on na nasze samopoczucie, nasze osiągnięcia czy wygląd.


Istnieją dwa pojęcia stresu:

  1. Stres medyczny – reakcja organizmu na niekorzystne warunki środowiskowe zmuszające go do przystosowania np.: głód, zimno, odwodnienie, złamanie, oparzenie, choroba, dieta niedoborowa itp.
  2. Stres psychologiczny – związany z emocjami, poczuciem lęku, przygnębieniem, natrętnymi myślami. Wszystkie te negatywne emocje bardzo silnie wpływają zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak również mogą objawiać się w postaci różnych medycznie niewytłumaczalnych dolegliwości zwanych psychosomatycznymi.

Jednak nie każda sytuacja stresująca jest dla organizmu szkodliwa, ponieważ stres może również działać na organizm mobilizująco – eustres, czyli stres pozytywny. Natomiast, kiedy stres przejmuje kontrolę nad naszym życiem i my sobie z nim nie radzimy to zdecydowanie jest to wówczas negatywny stres – dystres.

W jaki sposób stres wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Kluczową rolę odgrywają tu gruczoły dokrewne takie jak:

  • podwzgórze
  • przysadka mózgowa
  • kora nadnerczy

Gruczoły te w odpowiedzi na stresujący bodziec wydzielają hormony stresu: 

  • adrenalinę
  • noradrenalinę
  • kortyzol

Kiedy spotkamy się z jakąkolwiek sytuacją stresującą, na przykład spotkamy na swojej drodze niebezpieczne  zwierzę,  mamy egzamin,  występujemy przed publicznością,  idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, idziemy na pierwszą randkę, bierzemy ślub itp. 

Wówczas najczęściej występują bardzo podobne objawy: serce zaczyna nam bić szybciej, pocą nam się ręce, w ustach zaczynamy czuć suchość, drgają nam kolana itd. Jest to sygnał dla mózgu, który zaczyna analizować całą sytuację. Jeśli uzna ją za szkodliwą dla nas, rozpoczyna się mobilizacja organizmu do walki z zagrożeniem. Gruczoły dokrewne zaczynają wydzielać hormony stresu: adrenalinę, noradrenalinę czy kortyzol. W efekcie tego, impulsy nerwowe płyną z bardzo dużą prędkością. Organizm reaguje, a widać to poprzez przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice, zasychanie w gardle, wypieki na twarzy i wzrost ciśnienia krwi.

Dzieje się tak w każdej sytuacji rozpoznanej jako zagrożenie, nawet wtedy gdy zagrożenie to jest tylko pozorne. Ciągłe przeżywanie takich negatywnych emocji, których nie umiemy odreagować, powoduje ich kumulację w organizmie zwłaszcza u osób bardziej podatnych na stres. W rezultacie może to prowadzić do różnych problemów ze zdrowiem, jak na przykład: wrzody żołądka, dolegliwości gastryczne, choroba wieńcowa, bezsenność lub niespokojny sen, można popaść w depresję, mogą pojawiać się bóle głowy. Często towarzyszy temu również spadek odporności, co ujawnia się najczęściej przez częste infekcje.

Podwyższony poziom hormonów stresu prowadzi do różnych zmian fizjologicznych jak na przykład zwężenia naczyń krwionośnych, wzrostu ciśnienia, napięcia mięśni czy powstawania przepuszczalności błony śluzowej jelit. Takie reakcje organizmu są często przyczyną wielu chorób tak zwanych cywilizacyjnych. To właśnie stres niejednokrotnie jest główną przyczyną naszych dolegliwości, a nawet chorób. W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym stresie, który urasta w końcu do tak wielkich rozmiarów, że nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. To jest jak balon który powoli pompujemy, pompujemy i pompujemy aż do granic jego wytrzymałości. Kiedy osiągniemy taką granicę nie podejmujemy racjonalnych decyzji,  mamy problem z koncentracją i pamięcią,  działamy chaotycznie lub popadamy w depresję. 

Często przestajemy widzieć siebie, to czego my pragniemy, to co nam daje radość i sprawia przyjemność tylko spełniamy wymagania innych ludzi, staramy się realizować oczekiwania otoczenia - nie żyjemy swoim życiem. Jesteśmy nieszczęśliwi.  Kiedy nie robimy tego co kochamy, kiedy nie mamy czasu na relax, kiedy nie mamy czasu na zadbanie o siebie, swoje pasje, hobby - życie po prostu przestaje nas cieszyć. Zaczynamy kręcić się w kółko, gonić, zadowalać innych a przy tym stajemy się coraz bardziej nieszczęśliwi, “wypluci” z energii, wyciśnięci jak cytryna, zmęczeni, niejednokrotnie schorowani.


Zastanów się jaki rytm ma Twoje życie?  Czy, aby nie żyjesz w ciągłym biegu?   Czy nie czas zadać sobie pytanie-  Jak długo jeszcze?!

Coraz więcej osób przeżywających permanentny stres narzeka na: chroniczne zmęczenie, niespokojny sen, problemy z układem krążenia, bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, depresję, reakcje autoagresji...

Jeżeli nie potrafimy radzić sobie z takim ciągłym stresem, nie wiemy jak go odreagować, nie potrafimy się zrelaksować gdyż w głowie wciąż pojawiają się jakieś złe myśli, problemy, troski, to stres ten wywołuje u nas prawdziwe spustoszenie. Jesteśmy jakby w wirze nieustającej gonitwy za lepszym jutrem. 

Zawał, wylew, choroby nowotworowe to często efekt długotrwałego stresu. Skutki stresu mogą się uwidocznić nawet po wielu latach. 

Stres atakuje przede wszystkim nasze najsłabsze organy i układy. Dlatego też jego działanie jest tak mocno destrukcyjne. Zwłaszcza kiedy jakiś organ jest osłabiony ponieważ nie ma odpowiednich witamin czy minerałów, jest zanieczyszczony toksynami czy zaatakowany przez wirusy, bakterie, grzyby. My jeszcze dokładamy do tego stres, a ten powoduje, że ten osłabiony organ jeszcze gorzej funkcjonuje.

Zaobserwowano, że nadmiar hormonów stresu może prowadzić do spowolnienia metabolizmu czyli do tycia. Szczególnie charakterystyczne jest wówczas nadmierne odkładanie się tłuszczu w dolnej części brzucha.

Używki, po które tak chętnie i często sięgamy w celu tak zwanego odstresowania jedynie nasilają nasze dolegliwości i z pewnością nie są rozwiązaniem na negatywne, stresujące sytuacje. Niejednokrotnie tłumaczymy ich używanie właśnie stresem, czy jakąś trudną sytuacją, nagromadzeniem się problemów, niezrozumieniem przez innych. Kiedy mamy wytłumaczenie dużo łatwiej sięgnąć nam po kolejnego papierosa, kolejny kieliszek, narkotyki lub po prostu zajadać stres słodyczami.

Każdy z tych sposobów daje krótkotrwałe zadowolenie, ale zdecydowanie nie powoduje rozładowania stresu.

Dlatego też w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, natłoku informacji i obowiązków powinniśmy poznać przynajmniej jedną metodę, która pozwoli nam na dogłębną relaksację. nie możemy całkowicie pozbyć się stresu, ale możemy bardzo skutecznie wpłynąć na to jak reagujemy na stres. Badania potwierdzają, że wybrana, dowolna metoda głębokiej relaksacji, joga, medytacja w znacznym stopniu wpływa na niwelowanie skutków stresu

Uspokaja się w ten sposób Twoje serce i umysł, a to sprawi, że wzrośnie Twoja samoświadomość. Dzięki temu skupiasz się na tym co dla ciebie najkorzystniejsze i najlepsze dla Twojego ciała, samopoczucia i zdrowia. Systematyczna głęboka relaksacja sprawia że podejmujemy trafne decyzje,  lepiej się czujemy,  regulują się procesy w naszym organiźmie,  ustępują dolegliwości,  mamy więcej siły, energii, optymizmu,  przyciągamy wysokie wibracje,  czyli to co daje nam radość, szczęście i spokój.  Nie czekaj do jutra zacznij TERAZ!  Teraz jest odpowiednia chwila,  teraz jest najlepszy czas by zacząć! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *