Blog

Doceń siebie!

Przestań się porównywać...

Doceń siebie!

Jest w Tobie mnóstwo zalet, talentów, umiejętności...

Widzisz je u innych?

Siebie traktujesz wyjątkowo surowo?

Czas to zmienić usuwając z podświadomości blokujące Cię programy! Przestań się porównywać i doceń siebie.
 

Niezwykle często porównujemy się, lub jesteśmy porównywani do innych osób. Już od dzieciństwa pomagali nam w tym rodzice, rodzeństwo, wujkowie, ciocie, kuzyni, koleżanki, koledzy i nauczyciele programując naszą podświadomość używając zwrotów podobnych do tych:

- zobacz jaki Rafałek grzeczny, a Ty zawsze tak rozrabiasz

- piszesz jak kura pazurem, mogłabyś wziąć przykład z Ani jak ona pięknie pisze

- Hania ma takie piękne włosy, a Ty masz takie piórka

- Zuzia to się potrafi ubrać, tak stylowo - nie to co ty, jak papuga

- Tomek świetnie odpowiada, a Ty się musisz jeszcze dużo nauczyć

- nie rysuj tego znowu Ci nie wyjdzie, poproś siostrę ona to lepiej zrobi

W ten sposób nasza podświadomość programowała się, że albo nie jesteśmy zbyt dobrzy w tym co robimy, albo nie jesteśmy wystarczająco wysportowani, brakuje nam wiedzy, nasza uroda ma wiele mankamentów….. Powtarzane systematycznie sugestie wpadają do naszego umysłu podświadomego, zapisują się tam jako programy i my w nie wierzymy. Taki program mocno osłabia naszą pewność siebie. I pomimo tego, że wcale nie jesteś gorszy od innych, Twoje przekonanie sprawia, że tak się czujesz i tak się też zachowujesz.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo ułatwiony dostęp do informacji jakie umieszczają inne osoby na swój temat. Czego dokonały, co osiągnęły, jak poprawiły swój wygląd, co nowego kupiły, czego się nauczyły itd. Sprawia to, że często porównujesz się do innych ludzi i wciąż czujesz się w wielu obszarach gorszy. Nie doceniasz swoich osiągnięć, nie zauważasz co Ty dokonałeś w swoim życiu, czego się nauczyłeś. Wciąż dążysz do doskonalenia siebie, a i tak czujesz się gorszy, mniej wykształcony, mniej błyskotliwy czy mniej zabawny.

Spójrz jednak na swoje życie i na to gdzie teraz jesteś. Jaką drogę musiałeś przejść, czego musiałeś dokonać, z czego musiałeś zrezygnować, jakich rzeczy się nauczyć żeby być tu gdzie teraz jesteś. Przestań się ciągle porównywać! Każdy z nas jest inny, jest indywidualnością i nikt nie jest doskonały. Przeszedłeś jakąś część swojej drogi i zdobyłeś swoje osobiste doświadczenie, nikt inny nie przeżył tego samego co Ty. Mogą być podobne przeżycia, podobne sytuacje, ale jednak zawsze różnią się one jakimiś drobiazgami. Zastanów się jak  niepowtarzalne nabyłeś doświadczenie,  jak bardzo jest ono indywidualne i TWOJE.

Dzięki temu Ty jesteś JEDYNY i NIEPOWTARZALNY i nawet jeżeli będę się bardzo starać - nigdy nie będę taka jak TY!

Dlatego  DOCEŃ SIEBIE i bądź sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *