Blog

Co to jest HIPNOZA i jak działa Twój umysł?

Co to jest HIPNOZA i jak działa Twój umysł?

Rzadko zastanawiamy się nad tym jak działa nasz umysł.

Tymczasem nie jest to takie oczywiste. Mamy trzy odrębne i bardzo odmienne umysły. Wykonują one różne funkcje i trudno im się ze sobą porozumieć,
a nawet wzajemnie komunikować.

Mamy trzy umysły:

⇒ świadomy
⇒ podświadomy
⇒ nieświadomy

UMYSŁ NIEŚWIADOMY

Umysł nieświadomy to ta część nas, która kontroluje układ odpornościowy i kontroluje automatyczne funkcje naszego ciała,  jak na przykład oddychanie, mruganie oczami, bicie naszego serca itp.  Dzisiaj nie będziemy zajmować się tym umysłem.

UMYSŁ ŚWIADOMY

Jest tym, w którym spędzamy większość naszego czasu.  

Pełni  tylko 4 funkcje:

    1.  analizująca
    2.  racjonalizująca
    3.  pamięć robocza
    4.  siła woli

 

CZĘŚĆ ANALIZUJĄCA  jest tą częścią nas, która spogląda na problem,  analizuje go i odnajduje rozwiązanie. Rozwiązanie na te problemy, które nas w danym momencie spotykają. Podejmuje ona również mnóstwo decyzji, które musimy podjąć by funkcjonować w dniu codziennym. Decyzje te wydają nam się być automatyczne, ale tak naprawdę takie nie są.

Są to decyzje dotyczące na przykład:

“Czy powinnam zamknąć okno?”

“Czy powinienem włączyć ogrzewanie?”

‘Czy powinienem zakręcić wodę?”

“Czy powinnam zapiąć pasek?”

Jak widzisz wyglądają one na całkowicie automatyczne jednak takie nie są. Umysł musi podjąć decyzję czy będziemy, bądź nie będziemy wykonywać te czynności.

 

CZĘŚĆ RACJONALNA świadomego umysłu jest tą częścią, która może napytać nam kłopotów. Część ta, musi dać nam powód dla którego coś robimy lub zachowujemy się w jakiś określony sposób. Kiedy nie mamy powodu by robić coś co robimy stajemy się poddenerwowani, frustrujemy się, jesteśmy niespokojni. Jeżeli będzie to trwało dłuższy czas to może nawet doprowadzić do chorób umysłowych. Zauważ, że do psychiatry często chodzą osoby, które coś robią i nie wiedzą dlaczego to robią.

 
Umysł świadomy jest często powierzchowny i niestety  równie często nie odnosi się do prawdziwej przyczyny. 


I tak na przykład
osoba paląca powie:

Palę, bo to mnie relaksuje”

“Paląc wpadam na świetne pomysły”

“Palę ponieważ to daje mi przyjemność i spokój”

 osoba otyła powie:

Mam nadwagę, ponieważ jem słodycze kiedy mam stres  i one pozwalają mi  zrelaksować się i zapomnieć o kłopotach”

"Mam nadwagę, ponieważ mam zaburzoną gospodarkę hormonalną”

“Mam nadwagę, ponieważ jem kiedy się martwię i od razu czuję się lepiej”

“Mam nadwagę, ponieważ dużo pracuję i jem słodycze żeby dostarczyć sobie energii” 

 

Jednak to nie jest prawdziwa przyczyna. Kiedy poznamy źródło, poznamy prawdziwy powód dla którego ktoś pali lub jest otyły. Osoby, które palą najczęściej robią to z powodu potrzeby bezpieczeństwa. Chcą należeć do jakiejś grupy społecznej: znajomych czy przyjaciół.

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb wszystkich ludzi.

Kiedy jesteśmy dziećmi najczęściej doświadczamy bezpieczeństwa w naszej rodzinie, zapewniają nam je osoby, które się nami opiekują. Jednak często, około 12- 13 roku życia nasi rodzice, czy opiekunowie nie wydają nam się już tacy mądrzy jak kiedyś, dużo mądrzejsi wydają się rówieśnicy, znajomi i to ich zdanie jest wtedy dla nas często najważniejsze. Wówczas, w naszym odczuciu to oni wiedzą najlepiej jak należy się zachowywać i jak postępować. Wyłączamy więc swoją umiejętność "pozyskiwania" bezpieczeństwa od opiekunów i chcemy je uzyskać dzięki przynależności do grupy przyjaciół w szkole.  Niektórzy z nich palą inni nie. Jeżeli palą ty również zaczynasz aby wkupić się do danej społeczności. Na początku próbujesz, krztusisz się. Nie znam osoby której smakowałby pierwszy papieros, lub by palenie na początku dawało mu jakąkolwiek przyjemność, spokój, relaks. Palenie nie ma kompletnie nic wspólnego z byciem spokojnym czy zrelaksowanym. 


Musisz zrozumieć że powód,  który podaje Ci umysł świadomy nigdy nie jest oczywisty i prawie nigdy nie jest prawdziwy! Nie zaczynasz palić ponieważ to Cię relaksuje – zaczynasz z potrzeby bezpieczeństwa!

 

SIŁA WOLI - jest tą częścią umysłu, którą chyba wszyscy znamy doskonale. Ileż to razy próbowaliśmy z niej skorzystać. “Od  jutra zacznę biegać!”, “Zaczynam się zdrowo odżywiać i nikt mnie nie namówi na śmieciowe jedzenie”, “ Rzucam palenie i nigdy już nie sięgnę po papierosy!”  Wow, brzmi fantastycznie!  Jednak wszyscy wiemy jak trudno wytrwać w takim postanowieniu i jak długo ono trwa. Uprawianie sportu, diety, niepalenie trwają do czasu, kiedy siła woli osłabnie na tyle, by natychmiast mógł wrócić stary wzorzec zachowania zapisany w umyśle podświadomym.

 

PAMIĘĆ ROBOCZA - jest to ta pamięć, której używamy codziennie, np.:

“Jak  moje dzieci mają na imię?”

“Jak dojadę do domu?”

“Jaka jest moja data urodzenia”

“Gdzie pracuję?” 

“Jaki  jest mój numer telefonu”

Jest to ta pamięć której potrzebujemy by normalnie, codziennie funkcjonowć.  

 

Są to wszystkie funkcje,które pełni nasz umysł świadomy. Nie robi nic ponad to.  

Jest bardzo logiczny, analityczny i niestety często omylny. 

Ludzie myślą że większość rzeczy, które wykonują, wykonują świadomie. Jest jednak inaczej, większość rzeczy które wykonujemy, wykonujemy podświadomie. 

 

 

UMYSŁ PODŚWIADOMY - jest niesamowicie potężny.

Może sprawić że staniesz się kimkolwiek tylko zechcesz.

Zależnie od programu możesz być atrakcyjny i wysportowany,  zdrowy i pociągający, szczupły i zdyscyplinowany, szczęśliwy i pewny siebie albo  nieatrakcyjny i leniwy,  chory  i odpychający, otyły i roztrzepany, smutny i niepewny...Zaprogramowane masz to w umyśle podświadomym.

 

Nasz umysł podświadomy można porównać do komputera.  Kiedy nabędziesz komputer, włączysz go i zadasz mu pytanie,  on nie będzie w stanie na nie odpowiedzieć ponieważ nie jest zaprogramowany. Komputer może dopiero zacząć funkcjonować kiedy ma wgrane oprogramowanie. Kiedy chcesz zmienić oprogramowanie na swoim komputerze, to najpierw musisz usunąć stary program. Stary program przestaje działać - by mógł zacząć funkcjonować nowy. Dokładnie w taki sam sposób działa nasza podświadomość.

 

Na programy naszej podświadomości składają się:

  1. pamięć permanentna
  2. nawyki
  3. emocje
  4. funkcja ochronna 
  5. leń

 

PAMIĘĆ PERMANNETNA  - zapisuje się w niej wszystko, każdego dnia już od samego poczęcia. Przy narodzinach praktycznie nie mamy oprogramowania, jest go naprawdę niewiele. Jednak podczas kolejnych dni dodajemy kolejne zapisy do naszego wewnętrznego systemu. Dodajemy je poprzez nabywanie kolejnych doświadczeń, mierzenie się z problemami, cieszenie się z sukcesów i ich celebrowanie, przeżywanie porażek, pporzez to co usłyszymy od napotkanych osób, z mediów czy z książek, poprzez przyjemności których doznajemy czy uczestniczenie w niemiłych  dla nas sytuacjach, poprzez pochwały i nagany, traumy, zmartwienia, radości, sugestie które często słyszymy... i wiele, wiele innych.  Wszystko to co spotyka nas w kolejnych dniach życia składa się na to oprogramowanie. 

 

Jak działa nasza podświadomość? 


Ma ona podstawową zasadę : MUSI  sprawić, abyśmy byli takim typem osoby jaki ona postrzega na podstawie całego oprogramowania, które zostało w niej  umieszczone i będzie  umieszczane dopóki nie umrzemy.

Jeżeli więc w naszym komputerze jest program że jesteśmy nieśmiali to tacy jesteśmy, jeżeli jest program, że jesteśmy otyli to tacy jesteśmy. Podświadomość sumuje całe oprogramowanie i podejmuje decyzję jakim typem osoby jesteśmy. 

Podświadomość to pamięć od samego początku naszego życia. Nam może się wydawać, że o rzeczach, które miały kiedyś miejsce, które dawno już minęły -  my albo zapominamy, albo zachowujemy je w pamięci. Jest jednak zupełnie inaczej. Wszystko jest zapamiętane i zapisane w umyśle podświadomym, niczego w podświadomości nie zapominamy i nie pomijamy.  Podświadomość jest jak kaseta wideo, która nieustannie nagrywa wszystko to, co spotyka nas w życiu. Zapominamy jedynie na poziomie świadomym.

Dlatego też jeżeli chcemy dokonać  zmiany, to musimy dotrzeć do umysłu podświadomego, usunąć stary program i wgrać nowy. Można to zrobić w hipnozie, wykorzystując do tego regresję. Podczas regresji hipnotycznej możemy przenieść się do dowolnego wydarzenia z naszego życia. Mogą to być narodziny, czy pierwsza jazda na rowerze. Jest to jednak znacznie więcej niż samo przypomnienie sobie tego wydarzenia. 
W regresji hipnotycznej jest tak jakbyśmy byli w tym wydarzeniu, możemy dokładnie zobaczyć co się stało, poczuć i usłyszeć, przeżyć emocje, które temu towarzyszyły.

 

NAWYKI - jest to każda rzecz, każda czynność którą wykonujemy automatycznie. Większość jest pożyteczna. Jest to ta część oprogramowania, która automatycznie reaguje w określony sposób na to co się dzieje,  na przykład kiedy dzwoni telefon nie patrzymy na niego zastanawiając się co to jest i co tak dzwoni, co ja mam teraz zrobić, wcisnąć słuchawkę, czy nie wcisnąć tylko automatycznie go bierzemy i w zależności od  naszego humoru odrzucamy lub odbieramy w określonym nastroju..

 

EMOCJE - nie wyobrażamy sobie życia bez emocji, jednak czasami potrafią nas wpędzić w kłopoty. Dzieje się tak dlatego, że umysł świadomy nie potrafi radzić sobie z emocjami. Za każdym razem kiedy potrzebujemy  emocji umysł świadomy ustępuje miejsca podświadomości i ta z poziomu swojej nieuzasadnionej, buntowniczej, niezwykłej inteligencji radzi sobie z daną sytuacją. Pewnie nieraz byłeś w sytuacji w której zareagowałeś nagle, w tak zwany nieprzemyślany sposób. Niejednokrotnie mówimy wtedy: “Po  co ja się tak zachowałem?”, “ Mogłam tego nie mówić!”, “Jakie to idiotyczne po co ja to zrobiłam?”, “Mogłem  najpierw pomyśleć i dopiero powiedzieć!”  
Wówczas, ten wewnętrzny podświadomy umysł, odpowiedział: “Tak, ale było przy tym tyle zabawy.” 

Nie ma dobrych i złych emocji. Każda emocja jest potrzebna. Mogą być emocje przyjemne lub nieprzyjemne. 

 

FUNKCJA OCHRONNA - zadaniem tej części umysłu jest chronienie nas,  jest to chyba najważniejsza funkcja w umyśle podświadomym. Musi chronić nas przed niebezpieczeństwem, tak realnym, jak też wyimaginowanym, ale nie potrafi określić różnicy między realnym a wyimaginowanym niebezpieczeństwem. 


Podam przykład:

Był kiedyś u mnie na hipnozie mężczyzna, który miał problem z nadwagą. Twierdził, że ma problem z  odżywianiem, wciąż podjada między posiłkami i je dużo słodyczy. Wiedziałam, że gdzieś w podświadomości jest źródło takiego zachowania, że jakieś wydarzenie które miało miejsce w przeszłości sprawiło, że jego podświadomość zapewnia mu w ten sposób ochronę.
Podczas porodu położna obchodziła się z nim niedelikatnie, sprawiając ból,  następnie ponieważ był wcześniakiem położyła go do inkubatora. Bardzo się bał. 
Kiedy miał 5 lat jego matka odeszła z innym mężczyzną, zostawiając go z ojcem. Obwiniał się, że matka odeszła ponieważ źle się zachowywał, był niegrzeczny. Jednak jeszcze nie wtedy zaczął tyć. Kiedy występował w podstawówce, na przedstawieniu szkolnym pomylił się. Koleżanki wyśmiały go i drwiły z jego błędu. Bardzo się wstydził, ale to jeszcze nie wtedy zaczął przybierać na wadze. W wieku 16 lat zakochał się jak myślał z wzajemnością.  Okazało się jednak, że dziewczyna założyła się jedynie ze znajomymi, że go poderwie i rozkocha w sobie. Zerwała z nim, można powiedzieć na forum - przy innych koleżankach i kolegach, opowiadając o zakładzie i  wyśmiewając go. To był dla niego  ogromny wstyd. To wciąż nie  spowodowało jeszcze tycia.
W wieku 26 lat zakochał się ponownie. To była wielka miłość. Planowali razem przyszłość, byli szczęśliwi. Ona była dla niego ideałem kobiety. Pewnego dnia dowiedział się, że ona go zdradza. Kiedy jej to powiedział - odeszła.
Podczas tego wydarzenia podświadomość bardzo silnie zareagowała, cofnęła się do swoich zapisów, programu z przeszłości zakomunikowała:
“Już po porodzie położna cię skrzywdziła i zostawiła. Matka skrzywdziła Cię bardzo zostawiając, gdy byłeś małym chłopcem. Koleżanki wyśmiewały Cię i zawstydzały próbując krzywdzić. Twoja pierwsza dziewczyna bawiła się Tobą i też Cię opuściła. Teraz ta kobieta, którą tak mocno kochasz, której mogłeś  zaufać, z którą chciałeś spędzić resztę swojego życia krzywdzi Cię, oszukuje i zostawia! Z pewnością wszystkie kobiety tak się zachowują!”  Podświadomość podjęła wówczas decyzję, że ponieważ kobiety krzywdzą mężczyzn to musi ona chronić go przed kobietami. Dla podświadomości najlepszy sposób w jaki mogła to zrobić, to spowodować by mężczyzna zaczął tyć. Mężczyzna przybierał na wadze z miesiąca na miesiąc, aż w końcu wyglądał bardzo nieatrakcyjnie i faktycznie kobiety nie były nim zainteresowane.  Mężczyzna był w pełni chroniony przed kobietami.

Niestety  czasami właśnie w taki sposób nasza podświadomość nas chroni,  nie zawsze jest on dla nas korzystny i na poziomie świadomym nam  odpowiada. Jednak bez zmiany programu w podświadomości jest nam bardzo trudno uporać się z nim, gdyż głównym celem podświadomości jest chronienie nas.

 

LEŃ - jest negatywną częścią naszej podświadomości i najbardziej leniwą częścią nas. Nie lubi ona zmian, ponieważ nie chce jej się wykonywać pracy.  Kiedy dajemy pozytywną sugestię by coś zmienić ona ją blokuje, gdyż to kosztuje zbyt wiele wysiłku. Lubi kiedy rzeczy zostają takie jakie są. 

Dlatego też pozytywne sugestie to najtrudniejszy element do wprowadzenia do podświadomości. Natomiast negatywne “wchodzą” z łatwością, ponieważ one nie wymagają żadnej pracy ze strony umysłu podświadomego.

 

Jak odbywa się przeprogramowanie podświadomości?

Jeżeli sugestia zostanie wpuszczona do umysłu podświadomego to musi się zrealizować.  Zmieniasz wtedy oprogramowanie i umysł musi na to zareagować. Nie jest to jednak łatwe.

Na przykład: 
Podejmujesz świadomie decyzję:
“Od jutra nie palę, ponieważ mam coraz słabsze serce i muszę zadbać o swoje zdrowie.”

Twoja podświadomość mówi:
“Cudownie będę ci pomagać w stu procentach,  będziesz silniejszy zdrowszy,  będziesz miał zdrowy układ krążenia, lepszą wydolność” 

Jednak sam aplauz podświadomości nie wystarczy, żeby zmiana faktycznie miała miejsce. Musisz wprowadzić tą sugestie do swojego wewnętrznego komputera.

i tu zaczyna się problem…

ponieważ umysł świadomy ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Jest to FUNKCJA KRYTYCZNA naszego umysłu. Stoi ona na straży pomiędzy umysłem świadomym, a podświadomym i jej zadaniem jest powstrzymywanie każdej pozytywnej sugestii, którą sobie dajemy bądź dostajemy ją z zewnątrz. Po prostu ją zatrzymuje.

Odbywa się wówczas komunikacja pomiędzy funkcją krytyczną świadomego umysłu, a podświadomością. 

Funkcja krytyczna mówi: “On chce przestać palić,  mogę wpuścić sugestię?”  
Podświadomość odpowiada: “Chwileczkę, poczekaj, palił przez 18 lat, potrzebuje papierosów, one zapewniają mu bezpieczeństwo”  (lub podaje jakikolwiek inny powód) “Poza tym, zdajesz sobie sprawę, że będę musiała przetworzyć tyle lat dotychczasowego oprogramowania, ile nawyków zmienić. Mi się najzwyczajniej nie chce -  odrzucam  sugestię.” 

Funkcja krytyczna musi słuchać umysłu podświadomego, więc pomimo, że sugestia bardzo jej się podoba nie wpuszczaj jej do podświadomości, odrzuca ją.

Mamy jednak jeszcze jedno miejsce do którego możemy wysłać sugestię i postarać się ją zrealizować i to jest siła woli. Jest to świadomość, i wszyscy wiemy na jak długo wystarcza jej mocy. Zapewne nieraz próbowałeś zrealizować postanowienia,  więc wiesz ile wymaga to wyrzeczeń i ile trwa czasu zanim wprowadzisz zmianę - jeżeli w ogóle się to uda.

Pamiętaj, kiedy sugestia wejdzie do umysłu, musi stać się prawdą. 

 

Jak w takim razie wprowadzić sugestie do umysłu podświadomego?

 

Można to zrobić poprzez hipnozę. Hipnoza omija funkcję krytyczną, która zatrzymuje sugestie. Wiele osób myśli, że hipnoza jest tylko tym, jednak tak nie jest. Gdyby tak było, to faktycznie wiele opowieści, które krążą na temat hipnozy byłoby prawdą, np.:”Podczas hipnozy mogę sprawić byś zrobił co tylko zechcę, a Ty będziesz musiał to zrobić”, “Mogę Cię kontrolować.”, “Podczas hipnozy śpisz i nie jesteś niczego świadomy.” 

Tak nie jest! Moment w którym funkcja krytyczna świadomego umysłu jest ominięta, to wejście w bardzo głęboki stan hipnozy.

Kiedy jesteś w stanie hipnozy, to w zależności od typu hipnozy Twoje ciało jest mniej lub bardziej zrelaksowane. Im głębiej wchodzisz w hipnozę, tym bardziej Twój świadomy umysł staje się świadomy. W głębokich stanach hipnozy, Twój umysł świadomy jest 200 do 300% bardziej świadomy niż Ty jesteś teraz, w tym momencie. Wszystkie Twoje zmysły: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk są o wiele bardziej wyostrzone.

 

Będąc więc w stanie hipnozy – nie śpisz!
Jesteś w pełni świadomy i nawet bardziej świadomy i skoncentrowany niż kiedykolwiek.

Podczas hipnozy umysł świadomy pełni inną rolę.  Jest jakby opiekunem, strażnikiem, który ma cię chronić. Kiedy podczas hipnozy słyszysz sugestię, słyszysz ją głośno i wyraźnie.

I teraz to Ty jesteś odpowiedzialny za sukces bądź porażkę z hipnozą. Ponieważ kiedy słyszysz sugestię swoim świadomym umysłem, to musisz podjąć jedną z czterech decyzji odnośnie sugestii. To jaką decyzję podejmiesz zadecyduje o tym, czy wejdzie ona do Twojej podświadomości, czy też zostanie odrzucona. Jeżeli ją przyjmiesz - osiągniesz zmianę po którą przyszedłeś. Jeżeli ją odrzucisz - nie będzie zmiany.

 

Jakie są te 4 decyzje? 

Słyszysz sugestię i:

  1. Mówisz do siebie lub myślisz “ Wow, fajna sugestia, lubię ją. Wiem że będzie działać!” - to Twoje nastawienie mentalne z poziomu świadomego pozwala tej sugestii wejść do Twojego umysłu podświadomego i rozpocząć zmianę.
  2. Sugestia brzmi dla Ciebie choć trochę niekomfortowo, z jakiegokolwiek powodu - jest wówczas automatycznie blokowana w umyśle świadomym i nie wchodzi dalej. Nie rozpoczyna się zmiana
  3. Masz neutralne nastawienie do sugestii, nie interesuje Cię czy ją dostaniesz, albo czy jej nie dostaniesz. Nie ma to dla Ciebie znaczenia. Umysł świadomy automatycznie blokuje taką sugestię i nie wchodzi ona do podświadomości.
  4. Mówisz do siebie lub myślisz: “ Lubię tę sugestię, mam nadzieję, że będzie działać!.” Sugestia zostaje odrzucona i nie ma zmiany.  Dlaczego? Przez słowo “nadzieja”. “Mieć nadzieję” to odbicie lustrzane słowa “próbować” i oznacza automatyczną porażkę. Zastanów się, za każdym razem kiedy mówiłeś spróbuję -  ponosiłeś porażkę. “Dobrze babciu spróbuję…”, “ Dobrze tato spróbuję...”

Spróbuję oznacza porażkę. Jeżeli natomiast zastanowisz się nad tym czego dokonałeś to zauważysz, że mówiłeś wtedy do siebie “ Zrobię to”  i zapewne realizowałeś to bardzo dobrze. Możesz mieć nadzieję, możesz próbować, ale to nie oznacza, że to będzie miało miejsce.  Dlatego też sugestia zostaje odrzucona. 

Czwarty wybór jest tym, który sprawia, że najwięcej ludzi nie osiąga sukcesu poprzez hipnozę. 


Jeżeli pozwolisz będę, podczas hipnozy Twoją przewodniczką  I przeprowadzę Cię przez ten cudowny stan.  Pokażę Ci jak zostać w nim dopóki nie skończymy procesu zmiany. Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu nie będziesz chciał być w tym pięknym stanie umysłu, to najmniejsza myśl wystarczy, abyś powrócił do codziennego stanu świadomości. Jeśli jednak podążysz za  moimi wskazówkami,  pokażę Ci jak tam zostać. I jak dokonać zmiany.

Najważniejszą rzeczą jest to, abyś zaakceptował sugestie, które Ci dam z odpowiednim nastawieniem mentalnym. Osiągniesz wtedy zmianę, w taki sposób jaki chcesz. Tylko Ty możesz pozwolić by to się stało. 





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *